A vállalkozás indítását fontolgató vagy frissen alapított vállalkozások tulajdonosainak általában az első felmerülő gondolatai között ott van a finanszírozás kérdése. Akinek nem áll rendelkezésre elegendő induló tőke az bizonyára hosszú időt tölt el a keresőkben a téma kutatásával. Ebben a bejegyzésünkben Nekik szeretnénk segíteni, ezért összeszedtük a vállalkozás finanszírozási lehetőségek és kezdő vállalkozások támogatása témában a legfontosabb tudnivalókat.
Kezdő vállalkozások támogatása, pályázatok
Lehetőséged van pályázat útján történő finanszírozásra, illetve támogatások megszerzésére. A pályázatok legtöbbször vissza nem térítendő támogatást „ingyen pénzt” jelentenek a vállalkozásoknak, ugyanis féláron vagy harmada áron juthatnak korszerű technológiákhoz, tudáshoz, beruházásokhoz.
Segíségünkre van a rengeteg internetes pályázat kereső és figyelő, ha valamit fejleszteni szeretnél a vállalkozásodban akkor érdemes előtte körülnézni, hogy milyen lehetőségek vannak, ezt megteheted például itt. A pályázatok nagy része utólagos finanszírozású. Ez azt jelenti, hogy a támogatási összeget a fejlesztés tényleges megkezdése után, ún. kifizetési kérelmek benyújtása után utalja a közreműködő szervezet. Ez az időtartam általában 60 napot vesz igénybe.
Mindenképp fontos, hogy vegyük igénybe pályázatíró szakemberek segítségét. Szakértő csapat bevonásával ugyanis lerövidül a pályázat benyújtásának ideje. Kevesebb hibával, precízebb pályázati anyag kerül benyújtásra, így nagyobb esély van a sikeres támogatás megszerzésére. Ha bővebben olvasnál a pályázatírásról akkor ne hagyd ki Szécsi Attila forrásszerzési specialistával készített interjúnkat.
Ennyit általánosságban a pályázatokról és most nézzük át milyen lehetőségek vannak a kezdő, induló vállalkozások részére. Az egyes pályázatokat, támogatásokat nem ismertetjük részletesen, mivel ezek számtalan helyen fellelhetőek az interneten, a hivatalos weboldalukat az egyes lehetőségekre kattintva tudjátok elérni. De amennyiben még bővebben szeretnétek ezekről olvasni vagy kihagytunk volna valami fontosat akkor írjátok meg nekünk!
- Fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása országos program
- Álláskeresők vállalkozóvá vállását segítő támogatás
- Erasmus fiatal vállalkozóknak
- Ifjúsági Garancia Program
Hitelekről röviden
Nem kifejezetten támogatási lehetőség, de néhány szóban megemlítenénk, mint finanszírozási forma. A legtöbb bank nem hitelez újonnan indult vállalkozásnak, hacsak nincs olyan mögöttes fedezet (általában ingatlan), mely elősegíti a hitelbírálatot. Emellett persze minden eseteben minimum elvárás egy jó ületi terv megléte, természetesen ez egyébként is minden vállalkozás nélkülözhetetlen eleme. A legtöbb banki finanszírozási forma azon vállalkozások számára érhető el, akik legalább egy vagy két lezárt üzleti évvel rendelkeznek.
Így okkal merül fel a kérdés, hogy…
„Akkor hogyan szerezzek versenyelőnyt, hogyan törjek be a piacra?”
„Hogyan jussak hozzá az ehhez szükséges plusz forráshoz?”
A kezdő vállalkozást többnyire maga a tulajdonos irányítja. Ő alakítja ki terveit, gondoskodik az operatív feladatok végzéséről, egyszerre próbál az értékesítés és a termelés (szolgáltatás) gondjaival megbírkózni, sokszor az adminisztrációs feladatok terheit is magára veszi. Nem csoda, hogy az induló vállalkozások jelentős része már az első években kiesik a versenyből.
Vállalkozz társakkal
Lehetőséged van a „magányos” vállalkozás alapítás helyett társsal, társsakkal indulni ennek a jobb finanszíroáson kívül számos más előnye is van, de ezt itt most részletesen nem tárgyalnánk. Viszont mi személyszerint mindenképpen javasuljuk, hogy ha teheted ne egyedül vágj bele ebbe a kalandos és remélhetőleg hosszú útba. A tőkéstársak a saját tőke bevonása és/vagy emelése útján biztosíthatnak többletforrást a vállalkozás számára. Cserébe – magától értetődően – részesedni kívánnak a jövőbeni jövedelmekből, és arra is jogot formálnak, hogy a cég irányításába beleszóljanak.
A kezdő vállalkozások finanszírozásához valóban tőkerős társat, társakat nem könnyű találni. Van akinek megadatik ez a lehetőség, de sokan indítanak társas vállalkozást úgy, hogy nem áll rendelkezésükre elegendő forrás. Ekkor kerülhet előtérbe egy „másik fajta tőkéstárs”. A nagyobb kockázatot csak az erre szakosodott kockázati tőkések vállalják, akik cserébe a szokásosnál magasabb hozamot és nagyobb beleszólási jogot várnak el. A kockázati tőkések két jellegzetes csoportra bonthatók, az ún. üzleti angyalokat és a kockázati tőke társaságokat.
A kockázati tőkésekről
Az üzleti angyalok tehetős magánszemélyek, akik felhalmozott vagyonuk után magas hozamot szeretnének elérni. Ezért pénzeszközeiket csak átmenetileg tartják biztonságos bankbetétben, mert annak kamata számukra túl kevés. Ehelyett – alapos vizsgálat után – néhány ígéretes kezdő vállalkozásba szállnak be tőkével – többnyire részesedés-finanszírozás formájában.
Az üzleti angyalok és a fiatal fejlődő cégek egymásra találása a gyakorlatban nem könnyű, merthogy az előbbiek – érthető okokból – igyekeznek megőrizni névtelenségüket, nem kívánják felhívni magukra a figyelmet. Emiatt a legtöbb országban idővel olyan szervezetek jöttek létre, melyek „inkubátorházként” funkcionálnak, elősegítve a vállalkozók és az üzleti angyalok egymásra találását.
A kockázati tőke társaságok ugyanazt a szerepet látják el, mint az üzleti angyalok, de professzionális módon. A rendelkezésükre álló szabad tőkét minél több ígéretes induló vállalkozásba igyekeznek kihelyezni, ezzel mérsékelve az egyes befektetések kockázatát. Nemcsak pénzt, de szakmai segítséget is nyújtanak, támogatják a vállalkozás piacra jutását. Ugyanakkor részesedésüknek megfelelően a vállalkozások életébe történő beleszólást is követelnek maguknak.